-
Z knižnice: Prepoštstvo na Spiši, hrádky a problém s bytmi v 1919
Komentáre vypnuté na Z knižnice: Prepoštstvo na Spiši, hrádky a problém s bytmi v 1919Posted in Články, Knižnicajan 8, 2014
Mladých so snahou osamostatniť sa možno dnes na Slovensku rozdeliť na dve skupiny: Tých „šťastnejších“ s tridsať ročnou hypotékou na vysnívaných 72 m2 a zvyšných, ktorým ostáva len snívať… V prvej republike onen nedostatok riešili napríklad vozňami… Elita volená, samozvaná i tá s modrou krvou v otázke strechy nad hlavou mala celé veky celkom iné problémy. Hrádok „spod hladiny“ Liptovskej Mary prezrádza mnohé. Nebolo však všetko zlato, čo sa blyští… Takí spišskí prepošti by si aj užili prepych svojho paláca na Kapitule, no kedy…?
Každú stredu Vám prinášame krátke textové upútavky na pramene, ktoré by ste nemali prehliadnuť.
Pre všetkých návštevníkov lokality UNESCO na Spiši, ktorí nechcú byť opíjaní rožkom
a pre všetkých sprievodcov, ktorí nechcú rožkom opíjať…
Spišskí prepošti do roku 1405PETER LABANC
Trnava : Filozofická fakulta Trnavskej univerzity, 2011, 228 s.
ISBN 978-83-7490-440-7
s. 202-203… Prepoštstvo vzniklo a takmer celý čas existovalo ako kráľovské benefícium. Králi ho udeľovali osobám, ktorých v budúcnosti potenciálne využívali v najvyšších postoch uhorskej cirkevnej organizácie. … Patronátne právo dôsledne využívali, o čom svedčí menoslov prepoštov, ako aj to, že … čoraz zriedkavejšie rezidovali na Spišskej Kapitule. Problémy zviazané s patronátnym právom sa prejavili v prípade voľby … prepošta … Juraja z Čorne, ktorý spočiatku musel získať pápežský dišpenz, keďže nemal kňazské svätenia a nemodlil sa ani breviár. …
Kaštieľ v Parížovciach a stredoveké hrádky na SlovenskuEVA KRIŽANOVÁ
In Pamiatky a múzeá, 2001, roč. 49, č. 3, s. 7-11.
s. 7-8
… Jedným z výskumov, ktoré zásadne prispeli k poznaniu stredovekej šľachtickej architektúry, bol … výskum kaštieľa v Parížovciach, realizovaný v rokoch 1972-1973. Obec mala zaniknúť výstavbou vodnej nádrže Liptovská Mara a je dnes 28 metrov pod jej hladinou. … Stal sa prvým príkladom a potvrdením dovtedy neznámej existencie zachovaného stredovekého opevneného hrádku zo 14. storočia. … (Hrádky) stáli na nížinách ako centrá hospodárskych usadlostí, ktoré využívali prírodné danosti na svoju prirodzenú obranu. …
Slovenská mestská správa v KošiciachSOŇA MAKAROVÁ
In Korzár, 22. október 2009.
(internetové vydanie tu)
… S budovaním štátnej správy, … príchodom slovensky vyučujúcich učiteľov, vzrástol počet obyvateľov Košíc aj iných miest a s ním aj požiadavka na bývanie. Podľa vládneho nariadenia z roku 1919 mohli mestá aj obce úradne prideľovať byty, prípadne miestnosti a v naliehavých situáciách mohli byty aj rekvírovať. … (Bolo to aj) o bytovej úžere, o provizóriách v železničných vagónoch či v bývalej vojenskej nemocnici v Barci. V Košiciach mal túto úlohu bytový úrad, lenže požiadaviek bolo viac ako možností ubytovania. … Zmiernenie … nastalo až od roku 1922. …