-
Z knižnice: Obrazy v kostoloch, reklama a Slovensko v Kostnici
Komentáre vypnuté na Z knižnice: Obrazy v kostoloch, reklama a Slovensko v KostniciPosted in Články, Knižnicanov 6, 2013
Na začiatku 15. storočia sa všetky oči Európanov upierali do Kostnice. Dôvod? Všeobecný cirkevný koncil, pápeži v počte štyri…, Ján Hus a tak podobne. To musela byť v úzkych uličkách trma-vrma. Ktovie do akej miery tam bolo uplatňované rozšírené pravidlo o zákaze hlučného vychvaľovania tovaru… Veď všetci tí svätí zvedavci si chceli predsa v kontemplatívnom tichu vychutnať zmysel obrazovej výzdoby chrámov, pochopiť zmysel učenia, ktoré sa tak rado oháňalo horiacimi hranicami… A v tejto dusnej atmosfére sa zrodila najstaršia zmienka o Slovensku…
Každú stredu Vám prinášame krátke textové upútavky na pramene, ktoré by ste nemali prehliadnuť.
Pre všetkých návštevníkov lokality UNESCO na Spiši, ktorí nechcú byť opíjaní rožkom
a pre všetkých sprievodcov, ktorí nechcú rožkom opíjať…
Obrazové legendy sv. Alžbety
Téma, médium a kontextIVAN GERÁT
1. vydanie. Bratislava : Veda, 2009, 254 s.
ISBN 978-80-224-1083-0
s. 160… Podľa pápeža Gregora I. Veľkého (590 – 604) sa mali obrazy umiestniť na steny chrámu preto, aby si v nich jednoduchí veriaci mohli prečítať to, čo si nevedia prečítať v knihách. … Maľby umiestnené vo verejnom priestore mohli zasiahnuť širšie publikum. Vždy sa však treba pýtať, nakoľko bol priestor, v ktorom boli maľby umiestnené, skutočne verejný, teda kto mal do neho prístup … a nakoľko boli obsahy malieb čitateľné – hoci aj v integrácii s inými médiami, napríklad s rozprávaním kazateľov, ktorí mohli ich menej dôležité obsahy vysvetliť. …
PAVLA VOŠAHLÍKOVÁ
In História, 2006, roč. 5, č. 2, s. 11-13.
s. 11
… Obchodnú propagáciu veľmi dlho poznali do určitej miery aj rôzni necechoví výrobcovia a podnikatelia, napr. tlačiari a kníhkupci. Väčšina remeselníkov a obchodníkov však dlho považovala vychvaľovanie a odporúčanie vlastného tovaru a služieb, s výnimkou výročných trhov, za nevhodné a podozrivé. Opakované mestské a guberniálne vyhlášky i dvorské dekréty zakazovali pri predaji hlasito vykrikovať, obťažovať verejnosť reklamnými vizitkami, nevhodnými posunkami a inými spôsobmi ovplyvňovať zákazníkov. …
PAVEL DVOŘÁK
In Život, 6. jún 2011.
(internetové vydanie tu)
… O priebehu koncilu spísal kostnický občan Ulrich Richental jedinečnú kroniku, v ktorej je aj táto veta: ,Und zoch darnach in Windenland und darnach gen Preßburg…ʻ Ten text je jedným z najdôležitejších kľúčov k slovenským dejinám. V preklade znie totiž takto: ,A odišiel do slovenskej zeme a do Bratislavy…ʻ Čítame prvú a najstaršiu zmienku o Slovensku! Je neuveriteľné, že kostnický mešťan Ulrich Richental vedel na začiatku 15. storočia o jestvovaní Slovenska, vedel, kde leží, ba dokonca poznal aj niektoré slovenské mestá. …